Достапни линкови

logo-print

Кина ги повика двете Кореи на воздржаност


Кинескиот амбасадор во ОН Ванг Мин ги повика двете Кореи на максимална воздржаност при решавањето на меѓусебниот конфликт. Тој изјави дека од двете страни се бара да делуваат одговорно и да не ги заоструваат тензиите. Мин изјави дека одржувањето на мирот и стабилноста на полуостровот е во интерес на двете земји но и на сите страни вклучени во тој спор. Кина во Советот за безбедност на ОН одби да го подржи барањето на запaдните земји да се усвои осуда за Северна Кореја поради нападот на Јужна Кореја на 23 ноeмври при што загинаа 4 луѓе.
XS
SM
MD
LG