Достапни линкови

logo-print

Турција против резолуцијата за убиство на Ерменците


Министерот за надворешни работи на Турција Ахмет Давутоглу изјави дека турските власти го повика американскиот претседател Барак Обама да го спречи гласањето на резолуцијата во Конгресот со која како геноцид ќе се класифицираат масовните убиства на Ерменците
за време на Првата светска војна. Давутоглу, изјави дека турксиот премиерот Реџеп Таип
Ердоган напишал писмо до Обама во кое предупредува дека ако резолуцијата се усвои , тоа ќе ги влоши американско-турските односи. Според Ерменија, 1,5 милиони Ерменци се убиени од страна на отоманските Турците во периодот од 1915 до 1917 и за нив станува збор за геноцид. Но Турција го негира тоа. Во Сенатот на САД, денеска треба да се гласа за усвојување на резолуцијата.
XS
SM
MD
LG