Достапни линкови

logo-print

Русија предупреди да не се прават промени на СТАРТ договорот


Русија ги предупреди американските законодавци дека доколку направат какви било промени на договорот за намалување на нуклеарното вооружување можат да го уништат договорот. Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за новинската агнеција Интерфакс изјави дека договорот не може да стане предмет на нови преговори. Дел од Републиканците сметаа дека треба да се направат некои промени затоa што ваквиот договор може да ги ограничи националните безбедносни опции. Рускиот парламент ќе го ратификува договорот кога тој ќе помине во американскиот сенат
XS
SM
MD
LG