Достапни линкови

logo-print

Лауреатот Ебади бара помош од ОН


Иранскиот добитник на Нобеловата награда за мир лауреатот Ширин Ебади денеска изјави дека Техеран треба да ја ослободи нејзината колешка адвокатот Насрин Сотоудех која е затворена во самица под обвинение дека шири пропаганда против Владата. Ебади најави дека ќе поднесе барање до Обединетите Нации да интервенираат во случајот со Насрин, затоа што нејзиниот живот е во опасност. Адвокатката Насрин е уапсена поради тоа што во судот застапувала опозициски политичари и активисти за човекови права кои учетвувале во минатогодиншните протести против претседателските избори..
XS
SM
MD
LG