Достапни линкови

logo-print

Авганситанскиот парламент ќе биде инагуриран идниот месец


Портпарол на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, Вахед Омар изјави дека инагурацијата на парламентот ќе се оддржи на 20-ти следниот месец.
Парламентарните избори беа оддржани на 18 септември, но изборните резултати беа ратификувани два месеца подоцна поради фалсификување на дел од гласачките ливчиња. Изборната Комисија прогласи за неважечки речиси една четвртина од ливчињата и дискфаликификува 19 пратенички кандидати.
XS
SM
MD
LG