Достапни линкови

logo-print

Милошоски очекува догодина датум за преговори


Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски изјави дека очекува наредната година Македонија да добие датум за преговори за членство во Европската Унија бидејќи Унгарија и Полска како земји идни претседавачи со Унијата, би требало да имаат поголемо чувство и поголемо внимание за процесот на проширување. Тој додаде дека државниот врв има усогласени ставови, јасни позиции и решителност дека треба да продолжи македонско-грчкиот дијалог под покровителство на ОН затоа што тоа е најдоброто место за одбрана националните интереси
XS
SM
MD
LG