Достапни линкови

logo-print

Инагурација на киргистанската влада


Киргистанската коалициска влада треба да биде инагурирана денеска. Киргистан неколку месеци се обидува да ја стабилизира состојбата откако поранешниот претседател Курбанбек Бакиев беше симнат од власт во април и етничките немири во јуни при кои загинаа стотици луѓе, од кои поголемиот дел Узбекистанци. Според уставните реформи Парламентот доби поголеми овастувања на сметска на претседателските.
XS
SM
MD
LG