Достапни линкови

logo-print

Во Иран обесени 11 членови на сунитската Џундала


Преставник на судските власти во иранската провинција Систан – Белучистан изјави дека 11 членови на сунитската милитантна група Џундала се обесени. Оваа група ја прифатила одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад минатаата недела врз погребна церемонија на шиити. Според иранските власти, групата била вмешана во терористички напади, судири со полицијата и убиства на невини луѓе. Џундала пак тврди дека сунитите се дискриминирани во домонантно шиитскиот Иран.
XS
SM
MD
LG