Достапни линкови

logo-print

Седум против кандидати на Лукашенко притворени


Ранет демонстрант во Минск

Ранет демонстрант во Минск

Актуелниот Претседател Александар Лукашенко победи на вчерашните претседателски избори со 80 насто гласови во првиот круг. Изборите ги одбележаа протести и затворање на членови на опозицијата како и судири со полицијата во Минск.
Полицијата уапсила 7 од 9 те против кандидати на Лукашенко. Неколку десетици илјади луѓе протестираа и ја нападнаа зградата на владата во Минск кршејки прозорци и стаклени врати.
Полицијата ги растера демонстрантите, а при тоа беа повредени десетици од нов.
XS
SM
MD
LG