Достапни линкови

logo-print

Малики ќе ги објави номинациите за новата влада на Ирак


Ирачкиот премиер Нури Ал Малики

Ирачкиот премиер Нури Ал Малики

Ирачкиот премиер Нури Ал Малики се очекува денеска да ја објави листата на членови на неговиот нов коалиционен кабинет, со цел да се стави крај на девет месечниот политички ќор-сокак, по изборите во земјата во март годинава. Малики има рок до 25 декември да ја оформи листата и да ја даде на усвојување во парламентот. Според соопштението Малики се уште не се одлучил кој ќе биде номиниран за министер за внатрешни работи, како и за одбрана и национална безбедност на земјата.
XS
SM
MD
LG