Достапни линкови

logo-print

Најмалку 28 мртви при експлозија во Мексико


Најмалку 28 луѓе загинаа при експлозија на нафтен цевоковод во градот Сан Мартин Тексмелукан во централно Мексико. Според информациите 13 од настраданите се деца, а уништени се и неколку куќи и возила. Властите покренаа истрага за тоа дали експлозијата била предизвикана од крадци кои се обиделе да земат нафта директно од цевководот, кој е во сопственост на државната компанија Петролеос Мексиканос или Памекс.
XS
SM
MD
LG