Достапни линкови

logo-print

Итен состанок на Советот за Безбедност на ОН


Советот за безбедност на Обединетите нации денеска оддржува итна седница на која се разговара за тензии меѓу Северна и Јужна Кореа. Руските дипломати побараа од оваа меѓународна институција да усвои став со кој ќе повика двете страни на максимална воздржаност.
Во меѓувреме Јужна Кореа инсистира да ги оддржи најавените воени вежби кои беа одложени поради лошите временски услови.
Северна Кореа соопшти дека таквиот чекор ќе го сфати како провокација.
XS
SM
MD
LG