Достапни линкови

logo-print

Мировните сили на ОН нема да го напуштат Брегот на Слоновата Коска


Мировните сили на Обединетите Нации одбија да го напуштат Брегот на Слоновата Коска откако тоа од нив го побара контреверзниот лидер Лаурент Гбагбо. Тој ги обвини 10-те илјади мировници дека ги вооружуваат „бунтовниците “ лојални на неговиот ривал Аласан Оутаба кој победи на претседателските избори. Генералниот Секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун го отфрли неговото барање и го повика Гбагбо да се повлече од фунцијата.
Двајцата противници Оутаба и Гбагбо тврдат дека победиле на претседателските избори оддржани минатиот месец, но меѓународната заедница ја призна победата на Оутаба. Тензиите во главниот град Абиџан ескалираа во четвртокот за време на протестите при кои загинаа над 30 луѓе.
XS
SM
MD
LG