Достапни линкови

logo-print

Шеријатот ќе биде главен извор за уставот во Северен Судан


Претседателот на Судан Омар ал Башир

Претседателот на Судан Омар ал Башир

Претседателот на Судан Омар ал Башир денеска изјави дека доколку на реферндумот наредниот месец се изгласа отцепување на Јужен Судан тогаш во северниот дел на земјта тој ќе го засили исламскиот закон. Башир додаде дека тогаш ќе се смени уставот, и тогаш нема да се зборува за различност на култура и етничка припадност, Шеријатот ќе биде главен извор за уставот а арапскиот јазик ќе стане службен.
Во Јануари 2011 ке има гласање за самоупределување на јужниот дел на Судан богат со нафта. Тоа е дел од мировниот договор од 2005 со кој заврши речиси 20 годишниот конфликт во кој загинаа 2 милиона луѓе.
XS
SM
MD
LG