Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа подготвена да возврати удар


Јеонпјеонг

Јеонпјеонг

Севернокорејската војска го зголеми нивото на подготвеност на артилериските едници на западниот брег поради најавените воени вежби на Јужна Кореа. Оваа информација ја пренесува новинската агенција Јонхап која се повикува на анонимни владини извори. Воената вежба на јужнокорејските маринци е најавена во вторник во близина на островот Јеонпјеонг. Претходно Кина предупреди дека евентуален нов судир меѓу двете Кореи може да ја наруши регионаланата стабилност.
XS
SM
MD
LG