Достапни линкови

logo-print

Опозицијата во Белорусија најави протести


Белорускиот претседател Александар Лукашенко со неговиот син

Белорускиот претседател Александар Лукашенко со неговиот син

Опозицијата во Белорусија најави за вечерва протести по затворањето на гласачите места поради како што велат очекуваното фалсификување на изборите за да победи актуелниот претседател Алексанадар Лукашенко, јавува новинската агенција Ројтерс. Лукашенко откако гласаше изјави дека по изборите ќе соработува со неговите противници кои се „нормални луѓе“ но како што вели нема да има дијалог со „бандити и диверзанти“ Тој пред новинарите додаде дека нема потреба да се грижат за вечерва, затоа што нема да има никој на плоштад. Претходно полицијата и државната агенција за безбедност предупредија дека ќе преземат остри мерки за да се справат со секој што ќе се обиде да крене тензија на изборите.
XS
SM
MD
LG