Достапни линкови

logo-print

Нападната базата на мисијата на ОН на Брегот Слонова Коска


Маскирани мажи облечени во воени униформи денеска отвориле оган врз базата на мисијата на Обединетите Нации на Брегот Слонова Коска. При нападот нема повредени соопштија од мисијата. Во соопштението се вели дека стражарите возвратиле на нападот. Обединетите нации потврдија дека на претседателските избори победил опозицискиот лидер Аласан Оутаба. Досегашниот претседател Лаурент Гбагбо се уште не сака да се симне од претседателската функција. Тој по изборите заедно со Оутаба се прогласија за претседатели на државата.
За време на протестите во четврокот загинаа над 30 луѓе.
XS
SM
MD
LG