Достапни линкови

logo-print

Меркел ги посети германските војници во Авганистан


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги посети германските војници во северниот дел Авганистан. Во својот говор во воената база во Кундуз Меркел им се заблагодар и на војниците за нивниот „екстремно опасен“ придонес. Таа изјави дека германскиот народ е горд со своите војници. Меркел ги посети војниците пред божиќните празници придружувана од министерот за одбрана Карл Теодор цу Гутенберг.Во Авганистан има 4 800 германски војници.
XS
SM
MD
LG