Достапни линкови

logo-print

Грција ќе собира пари од приватизација


Грција денеска објави програма за приватизација во износ од седум милијарди евра, за да се справи со кризата.Програмата вклучува распродажба на компании со државно учество од железничкиот и автомобилскиот транспорт, на атинскиот аеродром , на водостопанството и комуналните компании, на поштите, на државната лотарија, како и давање под концесија на пристаништа и автомагистрали.Целта на Владата е за три години да собере седум милијарди евра.
XS
SM
MD
LG