Достапни линкови

logo-print

Обама побара да се ратификува договорот СТАРТ до крајот на годинава


Америсканскиот претседател Барак Обама

Америсканскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама ги повика членовите на Сенатот да го ратификуваат договорот СТАРТ за намалување на нуклеарно вооружување, до крајот на годинава.
Во своето неделно обраќање преку радио, изјави дека без ратификација на тој договор земјата ризикува да се изгуби постигнатиот напредок во односите што е постигнат со Русија.
Обама и рускиот претседател Дмитри Медведев во април во Прага го потпишаа договорот со кој се предвидува намалување боеви глави.
Договорот СТАРТ се уште не е ратификуван ни во руската Дума.
XS
SM
MD
LG