Достапни линкови

logo-print

Сунитски политичари ослободени од забраната за учество во избори


Ирачкото собрание ја укина забраната за тројцата сунитски муслимански политичари на кои не им беше дозволено да учествуваат на парламентарните избори во март поради сомневање дека се поврзани со партијата на Садам Хусеин. Еден од нив е Салех ал Мутлаг кој се смета за главен критичар на премиерот Нури ал Малики и се очекува да биде дел од новата влада. Потпаролот на премиерот денеска соопшти дека новата владина структура ќе биде објавена в понеделник.
XS
SM
MD
LG