Достапни линкови

logo-print

Обама го потпиша законот за даноците


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама го потпиша законот што го договори со републиканците, оценувајќи го како закон со кој ќе се зајакне средната класа во земјата. Со законот продолжуваат сегашните даночни олеснувања за уште две години. Меѓу олеснувањата се и оние за богатите американци за кои Обама вети дека ќе ги укине. На овој закон се гледа како на пример на двопартиски компромис што Обама мораше да го направи по победата на републиканците на годинашните избори за Конгресот.
XS
SM
MD
LG