Достапни линкови

logo-print

Боливија ја призна Палестина


Боливискиот претседател Моралес во Техеран на средба со неговиот ирански колега Ахмадинеџад

Боливискиот претседател Моралес во Техеран на средба со неговиот ирански колега Ахмадинеџад

Боливија ја призна Палестина како независна држава. Претходно тоа го сторија Бразил, Аргентина и Уругвај. Објавувајќи ја одлуката, боливискиот претседател Ево Моралес побара од меѓународната заедница да го спречи, како што изјави, геноцидот на Блискиот Исток. Претходно палестинската власт изрази жалење откако американскиот Претставнички дом се спротивстави на секакво еднострано признавање на Палестина. Во резолуцијата се поддржува решение кое ќе биде договорено во израелско палестинскиот конфликт.
XS
SM
MD
LG