Достапни линкови

logo-print

Викиликс ја отежнува работата на дипломатите


Основачот на Викиликс Џулијан Асанж

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун изјави дека објавувањето на американските дипломатски документи што го направи Викиликс, многу ќе им ја отежне работата на дипломатите. Тој оцени дека е неопходна рамнотежа меѓу слободата на изразување, односно правото да се знае и потребата да се зачува доверливоста која е неопходна во работата на дипломатите. Пред две недели, интернет страницата Викиликс почна да објавува повеќе од 250 илјади дипломатски телеграми.
XS
SM
MD
LG