Достапни линкови

logo-print

Русија побара од Јужна Кореја да се откаже од воената вежба


Јужно корејски брод на Јужно море

Јужно корејски брод на Јужно море

Русија на амбасадорите на САД и Јужна Кореја им изрази длабока загриженост за воената вежба планирана од Сеул во услови на големи тензии со Северна Кореја.
Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека слична вежба набљудувана од страна на висок американски командант предизвика Северна Кореја да се одмазди со гранатирање островот Јеагпејонг минатиот месец при што загинаа четири лица.
Во соопштението на руското министерство се повикува Јужна Кореја да ја откаже вежбата за да се избегне дополнителна ескалација на тензиите на Корејскиот Полуостров.
XS
SM
MD
LG