Достапни линкови

logo-print

Дел Понте со подршка до ЕУЛЕКС за истрагата на Косово


Дик Марти го поднесува извештајот во Париз

Дик Марти го поднесува извештајот во Париз

Поранешниот главен обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте ја повика меѓународната заедница да ја поддржи ЕУЛЕКС во спроведувањето на детална истрага и го поздрави извештајот на известувачот Дик Марти во кој се наведува дека косовскиот премиер Хашим Тачи бил шеф на мафијашка група за трговија со човечки органи.
Известувачот Марти ја почна истрагата по објавувањето на книгата на Карла Дел Понте „Лов - јас и воените злосторници“, во која поранешната главна обвинителка на Хашкиот трибунал наведува дека поради притисокот од надвор не можела да ги истражи злосторствата извршени од високи косовски функционери врз заробени Срби, кои се носени во Албанија и потоа убивани поради трговија со човечки органи.
XS
SM
MD
LG