Достапни линкови

logo-print

Јапонија со ревизија на воената доктрина


Јапонија соопшти дека треба да се фокусира на растечката моќ на Кина, а не на заканата од Русија која влече корени од Студената војна.
Во ревизијата на одбранбената доктрина на Токио се наведува потребата од засилени врски со САД и регионалните партнери како Јужна Кореја и Австралија. Објавата во Токио доаѓа во време на тензиите на Корејскиот полуостров.
Делегација на Соединетите држави во меѓувреме ја заврши посетата на Кина, посветена на ситуацијата на Корејскиот полуостров.
Во меѓувреме, специјалниот американски претставник Бил Ричардсон ја продолжува својата посета на Пјонгјанг, со мисија да ги намали тензиите во регионот.
XS
SM
MD
LG