Достапни линкови

logo-print

Почнува сенатската расправа во САД за новиот СТАРТ


Рускиот министер Лавр9ов во Сенатот на САД

Рускиот министер Лавр9ов во Сенатот на САД

Американскиот Сенат денеска ја почнува дебатата за новиот договор за намалување на нуклеарното оружје со Русија. Вчера, со 66 гласови за и 32 против, Сенатот одлучи да почне процесот за ратификација на новиот договор за намалување на стратешкото оружје, односно новиот СТАРТ. Претседателот Барак Обама изјави дека ратификацијата на договорот е врвен приоритет. Сепак, Републиканците изразуваат загриженост дека договорот ќе ја ограничи ракетната одбрана на САД.
XS
SM
MD
LG