Достапни линкови

logo-print

Британски суд одлучува за ослободувањето на Асанџ со кауција


Британскиот суд денеска ќе одлучи дали да го ослободи од притвор со кауција основачот на интернет страницата Викиликс Џулијан Асанџ. Понизок суд во вторникот одлучи да го ослободи Асанџ со кауција од 200 илјади фунти, но тој остана во притвор, откако обвинителството најави дека ќе се жали.
Шведска го бара Асанџ за сексуален престап. Неговите подржувачи велат дека обвиненијата се политички мотивирани. Тој се пријави во полиција во Лондон минатата недела.
XS
SM
MD
LG