Достапни линкови

logo-print

Ѓукановиќ негираше дека утре ќе си даде оставка


Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ денеска демантираше дека утре на седница на Владата ќе поднесе оставка, но не одговори дали тоа ќе го стори до крајот на годината.
Црногорските медиуми претходно јавија дека Ѓукановиќ ќе се повлече од функцијата до крајот на декември, откако Црна Гора ќе добие статус на кандидат за членство во Европската унија.Според медиумите се очекува Ѓукановиќ на премиерската функција да го наследи потпретседателот на Владата и министер за финансии Игор Лукшиќ.
XS
SM
MD
LG