Достапни линкови

logo-print

Доделена европската награда за заштита на човековите права


Наградата за заштита на човекови права која требаше да ја додели Европскиот парламент на кубанскиот десидент денеска на церемонијата во Стразбург ја остави на празно столче. Кубанската влада не му дозволи на Гилермо Фаринас да присуствува на церемонијата. Претходно Фаринас во својот говор во Санта Карла пред церемонијата изјави дека нема да престане со борбата за човекови права и по цена на неговиот живот. Фаринас организирал стотици протести за ослободување на политички затвореници.
XS
SM
MD
LG