Достапни линкови

logo-print

Гана почна да испумпува нафта


Гана денеска стана производител на нафта, откако за прв пат почна да испумпува нафта од полињата кај атланскиот брег на земјата. Пред три години во Гана е пронајден извор на нафта како едно од најголемите откритија во Западна Африка. Парламентот во Гана се уште дебатира за усвојување закон со кој ќе се регулира таа индустрија.
XS
SM
MD
LG