Достапни линкови

logo-print

Асанж останува во притвор додека судот не ја разгледа жалбата


Британскиот суд утре ќе ја процесуира жалбата за ослободување со кауција за основачот на интернет страницата Викиликс Џулијан Асанж. Судот вчера одобри кауција за Асанж во износ од 316 ијади долари , но шведските власти поднесоа жалба за одлуката. Асанж ќе остане во притвор додека британскиот суд донесе конечна одлука за поднесената жалба. Асанж е во притвор една недела поради распишаната меѓународна потерница од Шведска за сексуално насилство.
XS
SM
MD
LG