Достапни линкови

logo-print

Во Скопје состанок на Јадранската повелба


Денеска во Скопје ќе биде одржан состанок на Партнерската комисија во рамките на Јадранската Повелба на кој ќе присуствуваат шефовите на дипломатиите на Македонија, Хрватска, Албанија, БиХ, Црна Гора и амбасадорот на САД во Скопје. Во соопштението на македонското министерство за надворешни работи е наведено дека се поканети и министрите на Србија и на Косово. На состанокот ќе се разговара за евроатланската интеграција на регионот по Самитот на НАТО во Лисабон. Црна Гора денеска ќе го преземе од Македонија шестмесечното претседавање во Јадранската повелба.
XS
SM
MD
LG