Достапни линкови

logo-print

Асанж уште најмалку два дена во затвор


Шведските власти ќе се жалат на вчерашната одлука на судот во Вестминстер да го пушти основачот на Викиликс Џулијан Асанж на условна слобода со кауција од 200 илјади фунти. Според адвокатите на Асанж, тоа значи дека ќе минат уште најмалку 48 часа пред да биде можно неговото ослободување од затворот во Лондон. Асанж беше уапсен пред една недела врз основа на потерница на Интерпол издадена на барање од Шведска, која го обвинува за сексуално насилство.
XS
SM
MD
LG