Достапни линкови

logo-print

Белорусија сака да ги подобри односите со САД


Белорускиот претседател Алекснадр Лукашенко го повика САД заедно да ги нормализираат односите во пресрет на претседателските избори. Тој додаде дека Вашингтон треба да ја третира Белорусија како партнер врз кој не трба да се врши притисок.САД воведе економски санкции против Белорусија со цел да изврши притисок за да се спроведат демократски реформи.
XS
SM
MD
LG