Достапни линкови

logo-print

Протести во Атина против промените во законот за работни односи


Вработените во државниот и приватниот сектор во Грција денеска три часа ја прекинаа работата, пред утрешниот 24-часовен генерален штрајк, соопштија новинските агенции.Двата најголеми синдиката во Грција повикаа на тричасовно запирање на работата во знак на протест против предлог законот што предвидува радикални промени возаконот за работните односи и оданочување на платите во државните претпријатија, што денеска се изгласува во парламентот.
Веќе почнатиот 24-часовен штрајк на вработените во јавниот транспорт предизвика блокади и хаос во центарот на Атина.
XS
SM
MD
LG