Достапни линкови

logo-print

Етнички тензии во Русија


Руската полиција се подготвува за утрешните најавени судири

Руската полиција се подготвува за утрешните најавени судири

Руската полиција денеска ја подигна готовноста на највисоко ниво поради повикот за вооружување на ултранационалитичкото движење против муслиманските доселеници. Организацијата наречена „движењето против илегални имигранти“ им порача на жените и децата во Москва да останат дома а руските мажи да се вооружат и в среда да излезат масовно на улиците. Ваквите повици за пресметка меѓу националистите и вооружени банди од рускиот Северен Кавказ се објавени на интернет. Во последниве две недели етничките тензии во регионот се во пораст по убиството на фудбалерскиот навивач на Спартак.
XS
SM
MD
LG