Достапни линкови

logo-print

Наумовски не очекува промена на грчката позиција


Вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски изјави денеска дека не очекува промена на позицијата на Грција во однос на македонската евроинтеграција. Тој додаде дека очекува Европскиот Совет в четврток на Самитот да ги поздрави реформите и напредокот на Македонија.Наумовски изјави дека останува само надеж дека сите земји членки на ЕУ особено од Југоисточна Европа ќе се однесуваат во согласност со европските политики и ќе го поддржат проширувањето на Унијата со државите од Западен Балкан.
XS
SM
MD
LG