Достапни линкови

logo-print

Владата на Силвио Берлускони може да падне


Италијанскиот премиер Силвио Берлускони би можел да биде принуден да се повлече од функцијата доколку денеска неговата влада ја загуби довербата во парламентот.
Според извештаите во долниот дом на Домот на Пратениците, владата на 74-годишниот Берлускони нема сигурно мнозинство по поделбата со поранешниот соработник и Претседател на парламентот Џанфранко Фини. Берлускони, кој се поврзува со серија скандали поврзани со корупција и проституција вети широка коалиција доколку денеска неговата влада не падне А Денеска ќе се гласа и во Сенатот, во кој Берлускони има мнозинство.
XS
SM
MD
LG