Достапни линкови

logo-print

Покренато обвинение против поранешен украински министер


Украинското обвинителство соопшти дека поранешниот министер за внатрешни работи Јуриј Лутшенко е обвинет за злоупотреба на службена должност и измама. Лутшенко ги отфрли обвинувањата како политички мотивирани. Поранешниот министер беше дел од владата на сега опозицискиот лидер Јулија Тимошенко. Јавното обвинителство ги демантира тврдењата за политички мотивирана истага. Тимошенко претходно изјави дека таа и нејзините соработници се жртви на политичкки „лов на вештерки“.
XS
SM
MD
LG