Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа се заканува со нуклеарна војна


Северна Кореа денеска ја предупреди Јужна Кореа дека нејзината соработка со Соединетите држави и Јапонија би можело да доведе до нуклеарна војна на поделениот полуостров. Предупредувањето е дел од коментарот на државната новинска агенција, по повод денешниот почеток на петдневната артилериска вежба на јужнокорејската морнарица. Северна Кореа во минатиот месец истрела неколку гранати врз еден јужнокорејски остров при што имаше неколкумина загинати.
XS
SM
MD
LG