Достапни линкови

logo-print

САД загрижени за корупцијата во Узбекистан


Американските дипломатски телеграми објавени на интернет страницата Викиликс покажуваат дека Соединетите држави биле загрижени за корупцијата во Узбекистан и за врските на узбекистанската влада со организираниот криминал. Во еден од докментите се наведува и тоа дека претседателот Ислам Каримов се заканил дека ќе ја прекинe соработката со Соединетите држави доколку Вашингтон не престане да ја критикува состојбата со човековите права во Узбекистан.
XS
SM
MD
LG