Достапни линкови

logo-print

Граѓаните против нов закон за РТВ Словенија


Мнозинството избирачи во Словенија кои излегоа на вчерашниот референдум се изјаснија против новиот закон за Радио телевизија Словенија. На референдумот излегоа 15 насто од граѓаните со право на глас, а од нив 73 насто се изјаснија против законот. Референдумот за овој закон што неодамна беше усвоен во парламентот го побараа пратениците на опозиционата Словенечка демократска партија на Јанез Јанша и Националната партија.
XS
SM
MD
LG