Достапни линкови

logo-print

Словенците денеска излегоа на референдум


Граѓаните на Словенија денеска гласат на референдум за владиниот предлог закон за Радио-Телевизија Словенија. Прашањето на кое ќе одговараат е „дали се согласувате да се усвои законот за РТВ Словенија што го изгласа Парламентот?“ Станува збор за закон со кој националниот медиум ќе се претвори во самостоен правен субјект од културно и национално значење. Во предлогот се наведува дека ќе се воведе и програма на неколку јазици за малцинството од поранешните југословенски држави што живее во Словенија
XS
SM
MD
LG