Достапни линкови

logo-print

Притвор од 14 дена за Санадер


Австриското јавно обвинителство соопшти дека судија денеска го сослушал поранешниот хрватски премиер Иво Санадер и му одредил притвор од 14 дена. Министерот за надворешни работи на Австрија Михаел Шпинделегер очекува екстрадиција во Хрватска на Санадер. На маргините на медиски собир во Лех, тој наведе дека очекува Санадер да биде есктрадиран бидејќи постои барање од хрватските власти.
XS
SM
MD
LG