Достапни линкови

logo-print

Архијереи разрешени поради истрага за сексулна злоупотреба


Синодот на Цариградската патријаршија ја прифати оставката на тројца архијереи. Против двајца од нив во САД се води полициска истрага, додека третиот е од Канада и против него е покренато обвинение за сексулна злоупотреба на двјаца машки малолетници пред 25 години, јавува верската информативна агенција ВИА. Американската полиција покрена истрага против митрополитот Лулургаса по пријава дека сексуално малтретирал монахиња и парична малверзација. По истрагата на полицијата царигрскиот патријах Вартоломеј испратил комисија во Њујорк да го испита случајот, по што ги прифатил и оставките. Извештајот на комисијата не е достапен за јавноста.
XS
SM
MD
LG