Достапни линкови

logo-print

Санадер ќе се соочи со истражен судија за екстрадиција


Австриските власти соопштија дека поранешниот хрватски премиер Иво Санадер може наскоро да се соочи со судско сослушување поврзано со неговото екстрадирање поради сомневања за корупција. Јавното обвинителство соопшти дека истражниот судија треба да го праша Сандер дали се согласува со екстрадиција, и доколку не се согласи целиот процес може да се забави. Во соопштението е наведено дека обвинителството се уште ги чека документите од хрватските власти. Австриската полиција вчера го притвори Санадер по меѓународна потерница.
XS
SM
MD
LG