Достапни линкови

logo-print

Македонскиот парламент ја продолжува расправата за буџетот


Собранието на Република Македонија денеска во рамките на 128-та седница, ќе ја продолжи расправата по дополнетиот Предлог - буџет на Република Македонија за 2011 година. Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, очекува буџетот да придонесе за забрзување на економскиот раст, а на долг рок да се подобри конкурентноста на македонската економија. Опозициската СДСМ смета дека и во петтиот буџет што го предлага оваа Влада не нуди ништо ново и оти во него нема ниту еден нов проект. За макроекономските проекции, пак сметаат дека Владата има преоптимистичката варијанта. Расправата за буџетот, според новиот Деловник, трае пет дена.
XS
SM
MD
LG