Достапни линкови

logo-print

Белградски суд ослободи 10 обвинети дека му помагале на Младиќ


Судот во Србија денеска ослободи 10 лица обвинети дека му помогнале на поранешниот генерал на босанските Срби Ратко Младиќ да избегне апсење затоа што немало доволно докази.
Младиќ е обвинет од Хашкиот трибунал за воени злосторства и геноцид во Сребреница и други злосторства за време на војната 1992-1995 година во Босна.
Српски преставници наведуиваат дека земјата прави сé за да го уапси Младиќ, што е услов за членство во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG